Race Against Time 

​​​Students' Results

                                            NameSchoolDistance
Under 13Male

​1st: Diyonte Thomas
2nd: Joshua Barrington
3rd: Shaun Indardeo

Roxborough Secondary
Cowen Hamilton Sec.
Cowen Hamilton Sec.​

4.23km
2.83km
2.18km

Female

1st: Terrysha Harry
2nd: Kyla Hospedales
3rd: Jennifer Allamby

Speyside High
Holy Faith Convent, Penal
Holy Name Convent POS

3.64km
3.6km
3.60km

Under 15Male 

1st: Jahbarri Richards
2nd: Lennox Gordon 
3rd: Dontae Stewart

Toco Secondary
Sangre Grande Secondary
Toco Secondary

5.4km
4.87km
3.18km

Female

1st: Ciara Harry
2nd: Ashleigh Thomas
3rd: Sabrina Rooplal

Speyside High
Holy Name Convent POS
Cowen Hamilton Sec.

3.54Km
3.25km
3.25km

Under 17Male 1st: Jarrel Blaise
2nd: Bradley Pooran
3rd: Keron Pierre
Toco Secondary
Iere High School
Iere High School
5.8km
5.34km
4.84km
Female1st: Karishma Boodoo
2nd: Keishanna Joseph
3rd: LaShonna Stapleton
Iere High School
Toco Secondary
Toco Secondary
3.6km
2.8km
2.8km
17+Male1st David King
2nd Everton Stanley
3rd Michael Stanley
Roxborough Secondary
Toco Secondary
Toco Secondary
4.99km
4.4km
4.4km
Female1st Shernicah Seargeant
2nd Shade Guy
3rd Cassandra Joseph
Roxborough Secondary
Toco Secondary
Toco Secondary
3.96km
3.47km
3.2km


Race Against Time 2020

Register by December 4th 2020

November 30th - December 11th 2020​


The Trinidad and Tobago Secondary Schools Track and Field Association (TTSSTFA) hosted a virtual event entitled, “Race Against Time” as part of our 2020 – 2021 Calendar of Events. This the Association felt this was necessary because Covid 19 resulted in us not being able to execute the two events we normally put on during the September/December term.


The Association decided that as students and teachers were mostly at home, they would not have been doing much physical activity, and therefore there was a need for some recreational challenge that will impact positively on their health and wellbeing.

Prizes
Medals - All participants 

Tablets - Students 1st to 3rd place; Tertiary students winners; Retirees winners
Tablets (5) - School with the most participants
Blue Water products - Winners of the  Open Category

Sponsors
Blue Waters
National Gas Company

Click here for Full Results:

School with most Participants

Place
Name
Numbers of participants
1st
Cowen Hamilton Secondary
41
2nd
Toco Secondary
33
3rd
Sangre Grande Secondary
21
4th
Matura Secondary
14
5th
El Dorado Secondary
6
Holy Name Convent
6


 OPEN Results

                                            NameSchoolDistance
TeachersMale

​1st: Christian Charles
2nd: Reginald Dinnoo
3rd: Sachin Jeremy Maraj 

Cowen Hamilton Sec.
Iere High
St Joseph's College ​

6.30km
4.8km
4.67km

Female

1st: Rian Ramarack
2nd: Jill Sampson
3rd: Sherry Nyack

Sangre Grande Secondary
El Dorado East Secondary
Maple Leaf Int. School

5.34km
3.22km
2.68km

Tertiary StudentsMale 

1st: David Serrant
2nd: Justin Brewster

UWI
QRC

4.52km
3.62km

Female

1st: Mona Selina Lakhan
2nd: Kyla Thomas

UWI
Sangre Grande Secondary

2.57km 
2.49km

OpenMale 1st: Nigel Boodoo
2nd: Ryan Mohammed
3rd: Praimdath Lakhan
Cowen Hamilton Sec.
Sangre Grande Secondary
North Eastern Collegel
5.02km
4.74km
4.22km
Female1st: Sherma Radgman 
2nd: Rachel Ramarack
3rd: Dionne Best
Toco Secondary
Sangre Grande Secondary
Toco Secondary
4.23km
3.24km
2.91km
Retired TeachersMale1st: Philip Allard
Pleasantville Secondary
2.68km
InternationalFemale1st:  Samantha Shukla
2nd: Tonya Nero
3rd: Scarla Thompson
South East Port of Spain Sec.
ASJA Girls' Coll. Tunapuna
ASJA Girls' Coll. Tunapuna
4.59km
2.66km
2.66km


Trinidad & Tobago Secondary Schools'

Track & Field Association

TTSSTFA only