SSTF only

Secondary Schools' Track & Field 

Cross Country and Health Fair Partners & Participants 

Blue Waters, Gatorade, SM Jaleel, Bermudez, Institute of Health & Fitness, Guardian Life of the Caribbean, Kenny's Sport Centre Ltd.

Over 17 - 6K


NameSchoolTime
Male

1st: Omari George

2nd: Migkayal Gafoor

3rd: Sheni St Hillaire

Five Rivers Secondary

QRC

Presentation College, San F'do

22:51

23:23

​24:05

Female

1st: Kerziah Young

2nd: Dominique Stewart

3rd: Nyqueela Alfred

Tableland Secondary

Diego Martin North

Tableland Secondary

35:03

​41:34

​45:41


Under 13 - 4K


NameSchoolTime
Male

1st: Kymani Antoine

2nd: Mikael Serrete

3rd: Dishawn Trudge

St Francis Boys College

Arima Central Secondary

QRC

14:14 

​16:07

​22:54

Female

1st: Amirah Sebreth

2nd: Janessa Morris

3rd: Janessa Beckles 

Sangre Grande Secondary

Barataria South Secondary

Sangre Grande Secondary

32:16

​33:13

​38:05


Top 10 Schools

PositionSchool4K Points6K PointsTotal
1st

Sangre Grande Secondary

44

39

83

2nd

Diego Martin North Secondary 

40

27

67

3rdTableland Secondary62632
4thQRC191130
5thSt Francis Boys19827
6thMt Hope Secondary62026
7thFatima College71320
8thBarataria South11819
9thHoly Cross College11516
10thMoruga Secondary5813


​​​CROSS COUNTRY RUN & HEALTH FAIR 2022:

Date:   Sunday 25th September 2022 

Time:   3:00 p.m.

Venue: The Queen’s Park Savannah, Port of Spain​​



Under 17 - 6K


NameSchoolTime
Male

1st: Omare Thompson

2nd: James Castagne-Hay

3rd: Jaeden Andrews 

Diego Martin North Secondary

Fatima College
Mt Hope Secondary

21:13

22:32

22:56 

Female

1st: Kayleigh Forde

2nd: Keneisha Shelbourne

3rd: Kewes Gomes

St. Joseph Convent

ASJA Girls, Charlieville

Holy Faith Convent, Couva​​​

25:35

30:40

37:26​​


CROSS COUNTRY RUN 2022

OPEN - 6K

MaleFemaleTeachers
1st: Kelvin Johnson (20:23}
2nd: Dillon Pierre (22:00)
3rd Jules La Rode (22:23)

1st: Samantha Shukla (22:56)
2nd: Chennai Moore (31:29)
3rd: Lorena Mendoza (33:50)

1st: Anil Rajkumar (33:46)
2nd: Brian Hosein (34:22)
3rd: Shane Pustam (35:38)


Under 15 - 4K


NameSchoolTime
Male

1st: Khordae Lewis

2nd: Isaiah Alder

3rd: Khordel Lewis

DIego Martin North Secondary

St James Secondary 

DIego Martin North Secondary

14:11

14:22

14:25

Female

1st: Aniqua Bailey

2nd: Durlana Rouse

3rd: Zariah Pascall

Diego Martin North Secondary

Holy Name Convent, Pt Fortin

El Dorado West

​14:58

​19:36

​20:12