LIST OF SCHOOLS

DistrictSchoolsSchool #
P.O.S. and Environs

Bishop Anstey High School 

Corpus Christi College 

Diego Martin Central Secondary

Diego Martin North Secondary 

Fatima College 

Mucurapo West Secondary 

East Mucurapo Secondary 

Queen’s Royal College 

Sixth Form Secondary

St. Anthony’s College 

St. James Secondary 

St. Joseph’s Convent 

St. Mary’s College 

Tranquillity Secondary

Trinity College 

Woodbrook Secondary 
Bishop’s Centenary College 
Excelsior Private School

Belmont Boys Secondary 
Belmont Secondary 

Daniell's Educational Institute 
​Downers Finishing School 

Osun Abia Dama Centre for L. L. Learning            

Holy Name Convent

St. Pierre Composite 

Morvant/Laventille Secondary 

​Cocorite Learning Centre 

Russel Latapy Secondary 

International School – POS 

Maple Leaf International 

St. Francois Girls Secondary 

St. Martin’s Girls High School 

Servol Life Centre Pt. Cumana 

Elders Finishing School 

​Providence Girls Secondary 

Success Laventille Secondary

South East Port of Spain 

101

102

103

104

105

106

107

108

109

110

111

112

113

114

115

116

117

118

118

119

119

120

121

121

122

122

123

123

125

126

127

128

128

129

129

130

131

St. George East 

St. Joseph Secondary

Malick Secondary School 

Mt. Hope Secondary 

San Juan South Secondary 

San Juan North Secondary 

Northgate High 

Pentecostal Institute of Learning
St. Augustine Girls High School 
St. Augustine Secondary School 
St. Augustine Comm. College 

Caribbean Union College 

St. Joseph’s Convent 
Lakshmi Girls College 
Tunapuna Secondary School
St. Charles High School 
ASJA Girls College 

St. Joseph’s College 

Bishop Anstey High school East 

Blanchisseuse Secondary School 

Bon Air Secondary School 

Five Rivers Secondary School

El Dorado East Secondary School 

El Dorado West Secondary School

Hillview College 

Trinity College East High School 

232

233

235

237

238

242

244

245

247

248

250

251

252

253

254

255

259

262

263

264

264

265

266

268

269

North Eastern

Arima Central Secondary 

Arima North Secondary 

Holy Cross College 

St. Andrew's College 

North Eastern College 

Sangre Grande Secondary

Brazil Secondary 

Manzanilla / Biche 

Malabar Secondary 

Toco Secondary 

Matelot Community School 

Valencia Secondary 

Johnson's Finishing School 

Coryal High 

Modern Business 

Matura Secondary 

Swaha College 

Bates Memorial   

Sangre Grande Educational

Pheonix Academy 

300

301

306

308

309

310

311

315

316

317

320

322

324

326

326

327

331

332

333

338


Tobago

                                                  

Signal Hill Secondary 

Scarborough Secondary 

Roxborough Secondary 

Bishop’s High School 

Harmon S.D.A. 

Mason Hall Secondary 

Speyside Secondary 

Goodwood Secondary 

Pentecostal Light and Life  

UWI 6th Form 

400

401

402

403

407

409

410

411

412

413

Caroni

Carapichaima West Secondary 

Carapichaima East Comprehensive

Chaguanas South Secondary

Chaguanas North Secondary

Couva East Secondary

Couva West Secondary 

Holy Faith Convent (Couva) 

Presentation College (Chaguanas) 

Chaguanas Prestige 

Cunupia Secondary 

St Andrew’s Academy 

Waterloo Secondary 

Vishnu Boys College  

Upper Level Institute 

Excel Edu Center 

Edu Tech 

Miracle Ministries 

ASJA Girls (Charlieville) 

ASJA Boys (Charlieville) 

Couva Grammar 
Dar-ul-loom 

Saraswati Girls Hindu College 

Educational Technical Institute 

Preysal Secondary

Aranguez North Secondary 

Barataria North Secondary 

Barataria South Secondary 

St. George’s College 

500

501

502

503

504

505

506

507

508

509

510

511

512

513

514

515

516

517

518

520

521

522

523

524

525

526

527

528

Victoria 

ASJA Boys’ College 

ASJA Girls’ College 

Gasparillo Secondary 

Marabella North Secondary 

Marabella South Secondary 

Naparima College 

St. Joseph’s Convent 

 Open Bible High School 

Naparima Girls’ High School 

San Fernando East Secondary 

Pleasantville Secondary 

Presentation College 

St. Benedict’s College 

San Fernando Central Secondary 

San Fernando West Secondary 

St. Kevin’s College 

Ste Madeleine Secondary   

Southern Academy of S.D.A. 

Union Claxton Bay 

Corinth Sixth Form School  

Parvati Girls 

Debe Secondary 

La Romaine Secondary 

CLR James Educational Inst. 

Southern Community College 

St Georges Academy 

601

602

603

604

605

606

607

608

609

610

611

612

613

614

615

616

617

618

619

621

622

623

624

625

626

627

St. Patrick 

Cedros Secondary 

Fyzabad AC Secondary 

Fyzabad Secondary 

Holy Faith Convent (Penal) 

Iere High School 

Palo Seco Secondary 

Penal Secondary 

Point Fortin East Secondary  

Point Fortin West Secondary  

Siparia East Secondary 

Siparia West Secondary 

Vessigny Secondary 

Holy Name Convent 

Shiva Boys Hindu College 

726

727

728

729

730

731

732

733

734

735

736

737

738

739

South East

Barrackpore West Secondary 

Barrackpore East Secondary 

Cowen Hamilton 

Mayaro Secondary 

Moruga Secondary 

Princes Town West Secondary 

Princes Town East Secondary 

Rio Claro East Secondary  

St. Stephen’s College  

Tabaquite Secondary 

Williamsville Secondary 

Rio Claro West Secondary 

Tableland Secondary 

Christ College

Barrackpore ASJA 

Guayaguayare Secondary 

Class Enterprises 

Biche Secondary 

801

802

803

804

805

806

807

808

809

810

811

812

813

814

815

816

817

818


VISION

 

To be the leader in Track and Field development in Trinidad and Tobago

  • Formulation of strategic relationships globally and in Trinidad and Tobago
  • Effective promotions of Track and Field initiatives
  • Professionally executed Track and Field events

Trinidad & Tobago Secondary Schools'

Track & Field Association

TTSSTFA - The New Executive.
Left to Right - Joseph Brewster (Trustee), Jillian Huggins (Trustee), Bernadine Hazard-Charles {Trustee), Indra Ramsingh-Geoffroy (Public Relations Officer), Ryan Perreira (Treasurer), Candice Barrow Rowley (Asst. Secretary), Andy Joseph (Secretary), Jenelle Edwards (Second Vice President), Barrington Richardson (First Vice President) and Philip Allard (President).

TTSSTFA only
PresidentPhilip AllardPleasantville Secondary
1st Vice President
Barrington Richardson
Palo Seco Secondary 
2nd Vice PresidentJanelle Edwards
Speyside Secondary
SecretaryAndy Joseph
Moruga Secondary
Assistant Secretary    Candice Simone Barrow Rowley     
TreasurerRyan Perriera
Sangre Grande Secondary
P.R.O.Indra Ramsingh-Geoffrey
San Fernando West Secondary       
Trustees

Joseph Brewster

Bernardine Hazard-Charles 

Jillian Huggins

Toco Secondary

Marabella South Secondary
Pleasantville Secondary

Coordinators

Hayes Jones

Philip Kalloo

Verona Davis-Modeste

Xavier King

George Dottin

Aravind Ramgoolam

Dexter Saklal

​Robert Warner

Port Of Spain & Environs 

St. George East 

North East  

Tobago 

Caroni 

Victoria 

St. Patrick 

South East 


MEMBERS