TTSSTFA only

Trinidad & Tobago Secondary Schools'

Track & Field Association

Forde with top Burnley athletes
MP for Tunapuna Esmond Forde (centre) with Burnley's Top Male Athlete of the Year Mikel Liverpool (left) and top Female Athlete of the Year Jalisha Patrick (right) at the Burnley Athletic Club 2016 Awards on Saturday, January 14 at the St. Mary's Children Home Tacarigua. . (Photo by CLAYTON CLARKE/Sportscore Tobago)

NAAA president Serrette 
NAAA president Ephraim Serrette speaking at the Burnley Athletic Club 2016 Awards on Saturday, January 14 at the St. Mary's Children Home Tacarigua. . (Photo by CLAYTON CLARKE/Sportscore Tobago)

Burnley relay runners and president 
Members of Burnley's mixed under 10 4x50m relay team with club president Lucretia Burns  at the Burnley Athletic Club 2016 Awards on Saturday, January 14 at the St. Mary's Children Home Tacarigua. . (Photo by CLAYTON CLARKE/Sportscore Tobago)

Awardees
Awardees at the Burnley Athletic Club's 2016 awardees pose with dignitaries in front row. From left: NAAA president Ephraim Serrette, Club vice president  Lloyd Walker, Club president Lucretia Burns, MP for Tunapuna Esmond Forde, Club coach Joyce Thomas and Local Government Councillor Paul Leacock   at the Burnley Athletic Club 2016 Awards on Saturday, January 14 at the St. Mary's Children Home Tacarigua.

(Photo by CLAYTON CLARKE/Sportscore Tobago)

Mikel Liverpool and Jalisha Patrick
Burnley's Top Male Athlete of the Year Mikel Liverpool (left) and top Female Athlete of the Year Jalisha Patrick (right) at the Burnley Athletic Club 2016 Awards on Saturday, January 14 at the St. Mary's Children Home Tacarigua. . (Photo by CLAYTON CLARKE/Sportscore Tobago)

Burnley Athletic Club holds 2016 Annual Awards

by Athletics T&T, athleticstnt@gmail.com​​; 27.1.17

List of Awardees

TRACK
Most Disciplined
Most outstanding in each group:
Under 10 Girls - 
Sianna Bishop & Kamilla Swan
Under 10 Boy - Tre vaugh Stewart
Under 12 Girl - Akia Morris
Under 12 Boy - Kyle Williams
Under 14 Boy - Jahaiem Burns
Under 16 Girl - Lyn marie Acers
Under 18 Boy - Lincoln Acers
Under 18 Girl - Jalisa Patrick

Most improved - Leann Win & Joshua Bux

Relays

Juvenile games

Under 10 Mis 4*50 

  • Lenika Acres    
  • Kamilla swan    
  • Sianna Bishop    
  • Tre Vaugh Stewart  
  • Annalee Edwards 
  • Brianna Harricharan


Under 12 mix 4*100

  • Akia Morris,    
  • Leanna Acres    
  • Kyle Williams  
  • Jadon Stewart  
  • Chelsea Willington
  • Mical Mendoza   
  • Samuel Blache    
  • Jabari Layne


Under 14 mix 4*100

  • Kaylene Swan    
  • Keishanna Orr    
  • Jaheim Burns    
  • Joshua Bux 
  • Jaeda Julian Attong


Please note: these are all the people that took part in all the relays for the year.

Athlete of the year 2016
Just a note Zenric Reid, Mikiel Rampersad, JamillaCox are not on the list but they took part in cross country( certificates )

Most Improved  Field   

  • Male - Mikel Liverpool 
  • Female - Jaeda Attong- Julien


Most Outstanding Field  

  • Male - Mikel Liverpool  
  • Female - Jaeda  Attong Julien


Sportsmanship - Randolph  Isaac

Sportsman of the Year - Mikel  Liverpool

Sportswoman of the Year - Jalisa Patrick